XX | Hero | VI24 | Stories | Peppers

News - 01-03-2023

Dlaczego w sklepach wystrzeliły ceny papryki?

Wysoka cena papryki w sklepach jest teraz „gorącym” tematem. Źródła podwyżki analizuje Arkadiusz Sanecki, Rijk Zwaan Polska.

Hiszpania – paprykowe serce Europy.

Największym kompleksem uprawy warzyw w tunelach na świecie jest Almeria w Hiszpanii. Obejmuje on 35 tys. ha i jest nazywany „ plastikowym morzem”. Znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego i zajmuje równinę przybrzeżną o szerokości 30 km. Tam warzywa i owoce uprawiane są od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W niskobudżetowej uprawie swoje miejsce znalazły trzy podstawowe gatunki warzyw: pomidor, papryka i ogórek. W Almerii rocznie udaje się wyhodować w okresie jesienno-wiosennym około 3,5 mln ton owoców i warzyw. Uprawą zajmuje się około 15 tys. drobnych przedsiębiorców. Zdecydowanie większa część wyprodukowanej żywności, szacowana na 75%, jest eksportowana do całej Europy, w tym również do naszego kraju.

Przyczyny: ochłodzenie mikroklimatu i  brak wody.

Uprawa papryki w tym regionie zajmuje około 12 tys. ha. Ta ogromna powierzchnia jest pokryta folią, na której rosną uprawiane rośliny. To wpływa na przesuszanie powierzchni i powoduje odbicie promieni słonecznych. Efekt? Sukcesywne ochładzanie lokalnego mikroklimatu.

Konsekwencją tego typu zagospodarowania terenów „preriowych” stał się coraz mniejszy dostęp do słodkiej wody używanej do produkcji i na potrzeby gospodarstwach domowych. Z kolei pokrycie tak wielkiej powierzchni folią spowodowało obniżenie średniej rocznej temperatury, mając bardzo istotny wpływ na ochłodzenie mikroklimatu podczas miesięcy zimowych.

W efekcie wprowadzono limity na wykorzystywanie wody przy produkcji niektórych owoców i warzyw, a dodatkowo relatywnie ostry przebieg pogody w miesiącach zimowych spowodował ograniczenia w uprawie i dość znaczne opóźnienia w dojrzewaniu i zbiorach papryki. Taka sytuacja bezpośrednio przełożyła się na ceny papryki w całej Europie, tym samym i w Polsce.

Co dalej?

Analizując obecną sytuację, możemy spodziewać się utrzymywania cen na wysokim poziomie do momentu pogodowego przełomu w Almerii. Poprawa pogody spowoduje szybkie przyrastanie i dojrzewanie owoców papryki, co przełoży się na większą podaż na europejskich rynkach.