Historia Renaldy

‘Papryki szansą dla drobnych gospodarstw’

Po 23 latach pracy w banku Renalda Bernard Mlay postanowiła zrealizować marzenie z młodości i zająć się uprawą ziemi na własny rachunek. Przekonana, że lepiej zaczynać od niewielkich inwestycji, postanowiła rozpocząć uprawę w dwóch tunelach o powierzchni 300 m2, które samodzielnie zbudowała na tyłach należącego do rodziców domu w tanzańskim mieście Moshi.

Właściwy materiał na dobry początek

Dzięki doświadczeniu zdobytemu w branży finansowej wiedziała, że należy podejść do sprawy poważnie i od razu zainwestować w odpowiedni materiał siewny. Renalda postanowiła uprawiać żółtą i czerwoną paprykę słodką i zakupić wysokiej jakości sadzonki firmy Rijk Zwaan.

Podstawowe wskazówki

Etap nasadzeń zrealizowany został wzorowo i wszystkie sadzonki się przyjęły. Jednak w okresie wzrostu Renalda nie ustrzegła się błędów charakterystycznych dla początkujących plantatorów. Zbyt obficie nawożone i podlewane rośliny niemal w ogóle nie wykształciły kwiatów i owoców. Na szczęście doradcy ds. upraw z firmy Rijk Zwaan udzielili Renaldzie na miejscu stosownych porad dotyczących pielęgnacji roślin i zarządzania plonami, zalecając także zmianę schematu nawożenia.

Latem, po zakończeniu pierwszych zbiorów okazało się, że koszt sadzonek zwrócił się po sprzedaniu pierwszych 150 kg plonów, a osiągnięte ze sprzedaży zyski wystarczą na sfinansowanie kolejnych inwestycji. Taki wynik satysfakcjonuje Renaldę i staje się inspiracją dla wielu innych osób – nie tylko jej krewnych i znajomych z okolicznych miast, ale także potencjalnych drobnych plantatorów z innych regionów kraju.


Renalda z powodzeniem rozpoczęła w Tanzanii drobną produkcję rolną i z ufnością spogląda w przyszłość. Rijk Zwaan podziela jej wiarę. Wspólnie z Renaldą budujemy zdrowszą przyszłość.