Historia Lorraine

‘Nowe sposby na zachowanie świeżości ciętej sałaty rzymskiej’

Firma Bakkavor dba o wygodę, jakość i zadowolenie konsumentów, dostarczając im świeże produkty spożywcze. Z myślą o rozwoju oferty firmy, technolog produkcji Lorraine Shaw stale poszukuje innowacji produktowych i technologicznych. Jedną z jej ambicji jest wydłużenie okresu trwałości świeżo ciętych liści sałat.

Naturalne rozwiązanie

„Sałata rzymska należy bez wątpienia do najpopularniejszych gatunków sałat: żadna inna nie dorównuje jej chrupkością i słodyczą. Niestety, liście sałaty rzymskiej bardzo źle znoszą cięcie, w którego wyniku tracą swój naturalny kolor, przebarwiając się na różowo. Być może właśnie dlatego w ostatnich latach obserwowaliśmy spadek sprzedaży sałaty rzymskiej w woreczkach. Z tego też powodu bardzo zainteresowała nas informacja, że firma Rijk Zwaan opracowuje pod marką Knox™ naturalne rozwiązanie problemu wybarwiania się na różowo świeżo ciętych liści sałaty.”

Doświadczenia na dużą skalę

„Sięgając po nowe materiały siewne pochodzące z prób polowych Rijk Zwaan, ściśle współpracujemy zarówno z naszymi ogrodnikami, jak i z firmą Rijk Zwaan. Podobnie było w przypadku Knox™. Choć zwykle nasze działania rozpoczynamy od testów polowych, po których wytwarzamy zakrojoną na niewielką skalę próbną serię produktu, w tym przypadku zdecydowaliśmy się od razu przeprowadzić ocenę stosunkowo dużej ilości zapakowanego materiału”.

„Pozyskaliśmy w ten sposób ogromne ilości danych, które wykazały, że nowa cecha Knox™ umożliwia przedłużenie świeżości produktu przynajmniej o dwa dni. Choć wciąż musimy zdobyć więcej danych, zwłaszcza dotyczących aspektów agronomicznych, wstępne wyniki napawają optymizmem.”

Trwałość, na której można polegać

„W Knox™ upatrujemy przede wszystkim szansy na zwiększenie wydajności procesów i niezawodności produktów. Zyskujemy również większą pewność, że sałata rzymska zachowa świeżość przez zadeklarowany okres trwałości, co pozwala nam w większym stopniu skupić się na pozostałych aspektach, takich jak kolor, kształt, czy smak. Kolejnym etapem może być nawet przedłużenie trwałości produktów w woreczkach z dodatkiem sałaty rzymskiej – to dopiero byłoby coś!”