Hydroponika

Hydroponika

Od wielu lat firma Rijk Zwaan pracuje nad rozwojem odmian odpowiednich do uprawy metodą hydroponiczną . W ciągu tego czasu stworzyliśmy szeroki asortyment warzyw liściowych szczególnie polecanych do hydroponiki.

Uprawa sałaty tą metodą zyskuje na popularności i jest coraz bardziej powszechna w takich miejscach na świecie jak kraje skandynawskie, kraje Beneluksu , Azja Południowo-Wschodnia, Rosja, Brazylia, Japonia czy Australia. W przypadku uprawy hydroponicznej, rośliny rosną częściej na podłożu hodowlanym niż w glebie i podlewane są roztworem substancji odżywczych w wodzie.

Odpowiednie do produkcji hydroponicznej

W trakcie prac nad nowymi odmianami przystosowanymi do uprawy w wodzie, przedstawiciele Rijk Zwaan kładli szczególny nacisk na kwestie typu szybki i zwarty pokrój, mocne brzegi liści, ładne wybarwienie w przypadku odmian czerwonych, dobra zdrowotność, wyrównany wzrost oraz łatwość w przetwarzaniu odmian i ich pakowaniu.

Grzyb Bremia lactucae nie stanowi większego problemu w odniesieniu do hydroponiki, z kolei mszyce stwarzają pewnego rodzaju zagrożenie w uprawie tego rodzaju, dlatego większość odmian posiada odporność na rzeczony szkodnik.

Czysto, świeżo i wydajnie

Wysoce nowoczesne systemy uprawowe oparte na wodzie umożliwiają produkcję sałaty bez zastosowania chemicznych środków ochrony roślin, dzięki czemu wychodzimy na przeciw oczekiwaniom kupców detalicznych, firm z branży gastronomicznej oraz firm przetwórczych, którzy oczekują czystego i zdrowego produktu. Liście sałaty są wolne od takich zanieczyszczeń jak piasek czy kurz, przez co etap mycia można zupełnie pominąć.

Ponieważ korzenie pozostają przy roślinie, sałata może być sprzedawana w doniczce ziemnej w formie wciąż ‘rosnącej’ i dłużej zachować świeżość.

Oświetlenie LED umożliwia producentom zapewnienie uprawie dokładnie takiej ilości światła jakiej potrzebuje by tym sposobem osiągnąć optymalny plon. Uprawa może być prowadzona na kilku poziomach, co znacznie zwiększa jej wydajność. Co więcej, plon jest bardzo stabilny, ponieważ zbiór nie zależy od naturalnego klimatu w tak dużym stopniu jak w przypadku produkcji standardowej, w wyniku czego kupcy detaliczni mogą współpracować nawet z producentami z krajów o słabej jakości gleby.